Jedną z metod szukania pracy, zwłaszcza tej tymczasowej jest skorzystanie z usług agencji pracy. W tym artykule zastanowimy się, czy warto to zrobić i jak może wyglądać taka współpraca.
Jak działa agencja pracy tymczasowej?
Co ciekawe, według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, co roku około 250 tysięcy osób znajduje zatrudnienie właśnie dzięki agencjom pośrednictwa pracy. Zastanówmy się więc, jaki zakres obowiązków mają te agencje.
Zadaniem agencji pracy tymczasowej jest przede wszystkim odsyłanie pracowników do konkretnych pracodawców w zgodzie ze zgłoszonymi przez nich potrzebami. Zarządzający w praktyce zajmują się przeprowadzaniem rekrutacji i wyłonieniem kandydatów odznaczających się konkretnymi umiejętnościami i kwalifikacjami.
Można zatem powiedzieć, że agencja pracy tymczasowej tworzy trójstronny stosunek pracy pomiędzy pracownikiem tymczasowym, użytkownikiem (zleceniodawcą) i pośrednikiem (samą agencją). Podmiotem zatrudniającym jest właśnie agencja i to ona dba o wynagrodzenie pracownika tymczasowego. Pracownicy natomiast są podwładnymi zleceniodawcy, to jego polecenia muszą wykonywać, pilnując jednocześnie, czy nie wykraczają one poza zakres obowiązków zawartych w umowie.
Przeczytaj też: Praca Białystok: na kogo czeka najwięcej ofert? | Pomysły na biznes na Podlasiu
Czy warto korzystać z usług agencji pracy tymczasowej?
Dla pracodawców współpraca z agencją jest dużą pomocą w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zapewnia ona stały dostęp do zasobów siły roboczej, które są niezbędne w przypadku nagłych braków kadrowych czy w zleceniach sezonowych. Agencje zatrudnienia oszczędzają też czas przedsiębiorców, którzy w przeciwnym wypadku musieliby go poświęcić na formalności czy proces rekrutacji. Agencje pracy tymczasowej zajmują się również odprowadzaniem składek, rozliczaniem czasu pracy i prowadzeniem dokumentacji pracowniczej.
Czy zyskują na tym także pracownicy? Oczywiście. Dla nich współpraca z agencją pracy tymczasowej daje dostęp do licznych sezonowych zleceń. To dobra opcja dla tych, którzy nie mogą pracować w pełnym wymiarze pracy czy szukają dodatkowego zajęcia.
Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych oraz zasady kierowania tych pracowników do wykonywania pracy tymczasowej reguluje Ustawa z dnia 9 lipca 2003 roku.
Jak wygląda współpraca z agencją pracy tymczasowej?
Niektórym wciąż wydaje się, że zatrudnienie poprzez agencję pracy tymczasowej nie różni się od rekrutowania bezpośrednio w firmie. Praktyka pokazuje jednak, że współpraca z agencją ma o wiele więcej zalet, niż moglibyśmy przypuszczać. Jakich?
Po pierwsze, osobie odpowiedzialnej za rekrutację bardzo zależy na tym, żeby kandydaci faktycznie znaleźli zatrudnienie. Dzięki temu bowiem sama otrzymuje profity. Pracujący w zakresie pośrednictwa pracy będzie więc znajdował najlepsze oferty i przekaże nam wiele rad odnośnie do tego, jak najefektywniej poszukiwać pracy.
Po drugie, warto skorzystać z usług agencji zatrudnienia, jeśli poszukujemy pracy za granicą, a nie mamy jeszcze zdolności komunikowania się w danym języku lub nie umiemy samodzielnie poradzić sobie ze wszystkimi formalnościami. W takiej sytuacje agencje zapewniają często dojazd na miejsce pracy i zakwaterowanie. Ponadto zyskujemy również tłumaczenia dokumentów i pomoc prawnika.
Umowa o pracę tymczasową może być więc dobrym wyborem dla wielu z nas. Szczególnie wtedy, kiedy nie musimy sami jej szukać czy przejmować się prawidłowym wypełnianiem dokumentów.
Rodzaje agencji pracy
Na rynku polskim istnieje kilka rodzajów takich agencji, choć my w tym artykule skupiliśmy się na tej najbardziej popularnej. Warto wiedzieć jednak, że z powodzeniem funkcjonują także:
- agencja pośrednictwa pracy, która zajmuje się rekrutowaniem pracowników do polskich firm, które mają siedzibę zarówno w kraju, jak i poza jego granicami;
- agencja doradztwa zawodowego, specjalizująca się we wskazywaniu swoim klientom możliwości rozwoju zawodowego, niezbędna w ustalaniu na nowo swojej ścieżki kariery zawodowej;
- agencja headhunterska, która poszukuje pracowników we własnym zakresie. Zwykle koncentruje się na specjalistach z danej dziedziny, proponując im dobrze płatne stanowiska.
Zanim jednak wyślemy jakiekolwiek nasze dane do agencji, upewnijmy się, czy jest ona wpisana do Rejestru Agencji Zatrudnienia prowadzonego przez Marszałka Województwa w danym regionie. Warto również zweryfikować stronę internetową pośrednika, liczbę zrealizowanych projektów, listę firm współpracujących i opinie użytkowników.