Pracy w Białymstoku nie brakuje – pracodawcy szukają nowych pracowników

praca białystok

Białystok, najważniejsze miasto w województwie przyciąga nie tylko studentów, ale też poszukujących pracy. Nic dziwnego – wiele ciekawych ofert pracy związanych jest właśnie z firmami działającymi na terenie Białegostoku. Co jeszcze warto wiedzieć o lokalnym rynku pracy? Dowiedzmy się tego wspólnie!

Kogo szukają lokalni pracodawcy?

Jak mogliśmy się dowiedzieć, uczestnicząc w ostatnich targach pracy w Białymstoku, pracodawcy szukają zarówno pracowników wykwalifikowanych, jak i tych, którzy dopiero wchodzą na rynek. W rzeczywistości coraz więcej firm ma poważne problemy kadrowe związane z deficytem pracowników. Na przykład, według danych Głównego Urzędu Statystycznego tylko w drugim kwartale 2018 roku powstało 167,9 tysięcy nowych miejsc pracy! 

Niedobór pracowników w Białymstoku dotyczy różnych branż. Poszukiwani są zwłaszcza:

  • stolarze, malarze, glazurnicy,
  • inżynierowie budowy,
  • opiekunowie nad osobami starszymi w kraju i za granicą,
  • monterzy maszyn, spawacze, operatorzy maszyn CNC, konstruktorzy z doświadczeniem,
  • magazynierzy i pracownicy działu pakowania.

Przeczytaj też: Gdzie szukać pracy na zlecenie? | Najpiękniejsze cerkwie w Białymstoku

Praca Białystok: dla kogo najwięcej ofert?

Dowiedzieliśmy się również, że stolicy województwa podlaskiego najwięcej ludzi brakuje w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie i handlu. Jednak wciąż rośnie niedobór pracowników także w sektorze informacji, komunikacji, edukacji i ochrony zdrowia.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało na swojej stronie, że w związku z zaistniałą sytuacją do naszego kraju przybywa i znajduje zatrudnienie coraz więcej Ukraińców i obywateli państw azjatyckich.

Z kolei według danych Eurostar, Polska jest europejskim wiceliderem najniższego bezrobocia w 2023 roku. W styczniu stopa bezrobocia w kraju wyniosła 2,8 procent. Oznacza to, że każdy, kto naprawdę chce znaleźć zatrudnienie, bez trudu osiągnie swój cel.

Powiatowy Urząd Pracy – co ma do zaoferowania dla osób 50+?

Rośnie liczba pracowników w wieku powyżej 50 lat (stanowią oni już około 15% wszystkich pracujących), a tendencja w tej grupie jest zwyżkowa. Osoby te mogą się czuć odtrącone, mimo że posiadają odpowiednie kwalifikacje, by zająć nawet wysokie, dobrze płatne stanowiska.

Pomoc i wsparcie w takim wypadku mogą znaleźć w Powiatowym Urzędzie Pracy. Ta instytucja posiada własną bazę z ofertami pracy, a poza usługami pośrednictwa może też zaproponować:

  • konsultacje z profesjonalnym doradcą zawodowym,
  • konkretne kursy lub szkolenia,
  • staże.

Zauważyć można, że największą przeszkodą w znalezieniu pracy w dojrzałym wieku są bariery psychologiczne, które występują nie tylko u pracowników, ale też u pracodawców. Dla kandydatów stresująca jest myśl, że ich wiedza, kwalifikacje i umiejętności są przestarzałe, a oni sami nie dopasują się do obecnego rynku pracy. Jednak ze względu na niedobór talentów, także branże, które do tej pory były zarezerwowane dla młodszych, są coraz częściej dostępne dla tzw. silversów.

Aktualne oferty PUP w Białymstoku znajdziesz na stronie: https://bialystok.praca.gov.pl/

Trendy na rynku pracy – jak wpłyną na wybór zatrudnienia?

W ubiegłym roku eksperci wskazali 6 kluczowych trendów, które wpłyną na sytuację pracowników i pracodawców. Można je streścić w następujący sposób:

  • chaos podatkowy związany z wprowadzeniem Polskiego Ładu;
  • duża rotacja pracowników, szukających lepszych warunków pracy;
  • krótsze procesy rekrutacyjne;
  • częstszy wybór umowy o pracę lub ścieżki freelancera;
  • transformacja kompetencji;
  • wzmożony popyt na top menedżerów.

Wymienione trendy z pewnością rzutują na aktywność pracodawców i oczekiwania kandydatów. Pracodawcy muszą oferować znacznie więcej niż kiedyś (np. w postaci pracy zdalnej czy innych benefitów), a pracownicy muszą być gotowi się szkolić i rozwijać. Dodatkowo pojawiło się sporo nowych wątpliwości, np. dotyczących dokonywania wpłat na PPK. Wielu zastanawia się, czy prowadzenie PPK w ogóle nie jest jakąś próbą oszustwa.

Z przedstawionych w tym artykule danych możemy wyciągnąć jeszcze jeden wniosek: oferty pracy w Białymstoku będą wciąż dostępne dla pracowników o różnym poziomie wykształcenia, doświadczenia i kwalifikacji. Mniej płatne stanowiska być może zostaną zarezerwowane dla obcokrajowców. Ale nawet osoby powyżej 50 roku życia nie powinny się obawiać, czy zdołają uzyskać wymarzoną posadę. Choć wiele spraw prawnych i podatkowych wciąż pozostaje nie jasne, możemy więc z nadzieją spoglądać w przyszłość białostockiego rynku pracy.

Do góry