Dla miłośników książek nie ma lepszego zawodu od zawodu redaktora gazety, korektora czy innego stanowiska związanego z wydawaniem książek. Sprawdźmy jakie obowiązki mogą się pojawić w tych miejscach i jak się do nich dostać.Jak wygląda praca w wydawnictwie książkowym?
Obecnie w wydawnictwach książkowych opracowuje się publikacje nie tylko w formie papierowej, ale też w postaci coraz popularniejszych e-booków. W związku z tym w proces wydawniczy zaangażowanych jest nawet kilkanaście osób! Potrzebni są:
- Redaktor książki, który zajmuje się opracowywaniem tekstu publikacji (poprawianiem tekstu pod względem kompozycji, wprowadzaniem poprawek stylistycznych, dbałością o poprawność merytoryczną tekstu itd.);
- Korektor tekstu. Praca korektora skupia się przede wszystkim na sprawdzaniu ortografii, interpunkcji i gramatyki. Wyłapuje on też inne błędy i literówki, których nie dostrzegł redaktor;
- Tłumacz. Co ciekawe praca, tłumacza nie zawsze jest właściwie doceniana, a przecież to od niego w dużym stopniu zależy czy dzieło straci na wartości, czy zyska;
- Ilustrator – artysta, którego prace znajdą się na stronach lub okładce książki;
- Grafik – osoba na tym stanowisku opracowuje spójny projekt graficzny książki;
- Recenzent;
- Pracownik działu promocji.
Przeczytaj też: Na czym polega praca na zlecenie? Gdzie jej szukać?
Najpierw w dziale projektów wydawniczych pojawia się pomysł na wydanie książki. Odpowiedzialni za to menedżerowie zajmują się koordynacją całego procesu wydawniczego i komunikują się z autorem. To właśnie ten dział podejmuje też decyzję o przyjęciu książki, ustala harmonogram pracy składacza, korektora, redaktora i grafików.
Następnie książka trafia do druku. Najczęściej pracownicy działu produkcji druk książek zlecają drukarniom, kontrolując jednocześnie, czy nie powstają żadne błędy np. w numeracji stron. Wcześniej wspólnie z redaktorem prowadzącym ustalają format, objętość, rodzaj papieru, ewentualne uszlachetnienia i dodatki, takie jak złocenia czy obwoluta.
Szukasz pracy w redakcji? Poznaj najważniejsze wymagania!
Do pracy w wydawnictwie książkowym należy przygotować się odpowiednio wcześnie, zdobywając konieczną edukację i doświadczenie. Częstym kierunkiem obieranym przez pracujących w branży wydawniczej jest filologia polska. Warto wybrać też odpowiednią specjalizację np. redakcyjną.
Przyda się również doświadczenie w pracy z komputerami i programami do edytorstwa i tworzenia dokumentów (z tego powodu warto wykorzystać wiedzę zdobytą na studiach i w poprzednich miejscach pracy). Ponadto redaktor prowadzący czy jakakolwiek inna osoba pracująca nad książką, która ma wpływ na redagowany tekst, powinna mieć zmysł estetyczny, a nierzadko znać się także na trendach w grafice i typografii.
W procesie rekrutacji pracownicy działu HR będą zwracać uwagę na nasze umiejętności miękkie, takie jak wytrwałość, cierpliwość, umiejętność pracy w zespole oraz umiejętność nawiązywania i utrzymywania dobrych relacji z autorem czy wydawcą.
Praca w wydawnictwie – gdzie szukać ofert?
Każdy, kto chciałby pracować w wydawnictwie, musi znać strony internetowe, które umożliwiają aplikacje na interesujące nas stanowisko. Do najchętniej polecanych należą:
- rynek-książki.pl,
- wydawca.pl,
- pracujwkulturze.nck.pl
Ciekawe oferty możemy znaleźć także na tematycznych grupach na Facebooku. Wśród nich wyróżniają się:
- Praca w branży księgarskiej i wydawniczej,
- Wirtualny wydawca.
Warto także aplikować bezpośrednio do wydawnictwa, w którym chcemy pracować. Dobrze jest w tym celu polubić np. jego stronę facebook, bo często właśnie tam pojawiają się wiadomości o wolnej posadzie.
Żeby natomiast dobrze wypaść, gdy już zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, powinniśmy doskonale orientować się, co dzieje się na rynku wydawniczym, pasjonować się książkami oraz znać nazwiska recenzentów i tłumaczy.
Jakie są zarobki w wydawnictwie?
Zarobki w poszczególnych wydawnictwach mogą się od siebie znacząco różnić. Wiele zależy od wielkości placówki, rodzaju zatrudnienia i stanowiska, jakie zajmujemy. Dla przykładu wynagrodzenie w pracy redaktora zaczyna się od 4650 złotych brutto miesięcznie, ale większość pracujących w tym zawodzie otrzymuje 5 740 zł brutto, a najlepsi powyżej 7360 zł brutto.
Dział korekta tekstów, który jest tak istotny w procesie tworzenia tekstów, może liczyć na podobne zarobki. Mediana wśród tych pracowników wynosi 5410 złotych.
Warto zaznaczyć, że w wydawnictwie istnieje wiele możliwości rozwoju zawodowego, często kandydatom oferuje się też pracę zdalną lub hybrydową. To z pewnością podnosi atrakcyjność posady.