Najpiękniejsze Cerkwie w Białymstoku

Cerkwie Białystok

Podlasie słynie z malowniczych widoków, urokliwych miasteczek oraz oczywiście cerkwi prawosławnych. Cerkwie w Białymstoku są wyjątkowo piękne. Przy okazji wycieczek w to miejsce, warto więc zaplanować zwiedzanie niektórych z nich. Dowiedzmy się o nich czegoś więcej!

Zdjęcie pochodzi ze strony: orthphoto.net

Kościół prawosławny w Polsce

W Polsce najliczniejszą grupą wyznaniową są rzymscy katolicy, ale już drugą co do wielkości stanowią chrześcijanie prawosławni. Rozłam w kościele nastąpił w 1054 i właśnie wtedy podzielony on został na katolicyzm i prawosławie. Ogólną liczbę wyznawców szacuje się na jakieś pół miliona osób i trzeba przyznać, że najwięcej z nich (ok. 200 tysięcy) mieszka właśnie na Podlasiu. W samym Białymstoku co piąta osoba deklaruje przynależność do parafii prawosławnej, co daje w sumie jakieś 50 tysięcy w stolicy województwa.

Ciekawostką dla wyznawców innych religii jest to, że prawosławni księża mogą zakładać rodziny (jeśli nie przyjęli święceń kapłańskich). Natomiast biskupów i mnichów obowiązuje celibat.

Z wizytą w cerkwi prawosławnej

Czym różni się cerkiew od kościoła katolickiego? Przyjrzyjmy się najpierw jej budowie. Architektura nawiązuje często do tradycji bizantyjskich. Świątynie budowane są na planie:

  • koła (jako symbolu wiecznego trwania cerkwi),
  • prostokąta (symbolizującej arkę lub życie na łodzi),
  • krzyża.

Ważnym elementem wystroju w cerkwiach są też freski na ścianach, które przeważnie przedstawiają sceny biblijne lub świętych. Mają one pomóc parafianom głębiej przeżywać nabożeństwa i stanowią dopełnienie symboliki liturgii prawosławnej.

Ponadto każda parafia ma swój chór, który śpiewa w czasie nabożeństw modlitwy w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. Również liturgia odbywa się w tym języku.

O czym pamiętać, zanim wejdziemy na teren świątyni?

Jeśli zdecydujemy się zwiedzać cerkwie, musimy zadbać o przestrzeganie kultury osobistej i dobrych obyczajów i reguł prawa. Zanim więc na przykład zaczniemy fotografować, warto zapytać, czy proboszcz wyraża na to zgodę. Czasami pozwala on zajrzeć też do świetlicy parafialnej lub innych miejsc zwykle niedostępnych dla zwiedzających.

Warto przy tym pamiętać, że każda parafia prawosławna ma też własne godziny otwarcia dla zwiedzających, z którymi warto się najpierw zapoznać, by niechcący nie zakłócić porządku jakiegoś religijnego wydarzenia.

Przeczytaj też: W jaki biznes warto zainwestować na Podlasiu?

Najciekawsze cerkwie w Białymstoku

W stolicy województwa jedyną cerkwią udostępnianą turystom i otwartą codziennie jest Sobór św. Mikołaja. Przed zwiedzaniem powinniśmy zadbać o odpowiedni strój (nogi i ramiona muszą być zasłonięte). Nie możemy tu też liczyć na ciekawe zdjęcie wewnątrz, ponieważ fotografowanie jest tutaj zakazane.

Najwięcej zainteresowania wśród osób chcących przyjrzeć się z bliska prawosławiu i jego świątyniom wzbudza cerkiew św. Ducha. To największa świątynia w Polsce i jedna z największych w Europie. Może pomieścić aż 2,5 tysiąca parafian! Na jej temat tworzą się też najciekawsze artykuły, dotyczące cudownych fresek, imponującej dzwonnicy czy kształtu samego budynku.

Wspaniałych fresków szukać możemy także w cerkwi pw. św. Jerzego na Nowym Mieście. Na uwagę turystów zasługiwać może także Św. Proroka Eliasza przy ulicy Suchowolca. Tak naprawdę możemy podążać śladami tych niezwykłych świątyń według własnego klucza. Na pewno będziemy zaskoczeni tym, jak starannie wykonane są budowle oraz jakie wrażenie wywołują one w środku. 

Do góry