Okolice Białegostoku: Meczet w Kruszynianach

meczet w kruszynianach

Meczet w Kruszynianach to najstarszy tego typu obiekt w naszym kraju. Czym się charakteryzuje i dlaczego warto go odwiedzić? Spróbujmy się tego dowiedzieć!

Jak powstał Meczet w Kruszynianach?

Wieś Kruszyniany została nadana Tatarom w XVII wieku przez króla Jana III Sobieskiego w zamian za udział w wojnie z Turkami. Po osiedleniu się tatarów rozpoczęto budowę meczetu. Zielony obiekt został wzniesiony najprawdopodobniej w II połowie XVIII wieku lub w pierwszej XIX na miejscu poprzedniej świątyni. 

W 1846 roku budynek przeszedł remont. Obecnie świątynia jest udostępniona dla zwiedzających. Jednym z jej gości był sam książę Karol!

Budynek meczetu jest wpisany na krajową listę zabytków Polski i razem z meczetem w Bohonikach został uznany za pomnik historii „Bohoniki i Kruszyniany – meczety i mizary”, co stanowi najwyższą formę ochrony konserwatorskiej. 

Jak wygląda meczet w Kruszynianach?

Meczet został zbudowany na planie prostokąta o wymiarach 10 x 13 metrów. Ma konstrukcję zrębową. Zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz jest pokryty drewnianą, ciemnozieloną boazerią. Od strony północnej wzniesiono dwie wieże, zaś na kalenicy dachu stoi trzecia. Wszystkie mają kształt przypłaszczonego hełmu i są zwieńczone półksiężycem, symbolem islamu. 

A co można powiedzieć o wnętrzu? Jest ono podzielone na część dla kobiet (babiniec) i dla mężczyzn (salę modlitewną). Pomieszczenie dla kobiet jest znacznie mniejsze i oddzielone od reszty drewniany przepierzeniem. Można się do niego dostać przez wejście utworzone na głównej osi budynku. Natomiast w czołowej ścianie sali modłów znajduje się mała wnęka (mihrab), w której przechowywane są święte księgi.

Ponadto wnętrze zostało udekorowane dywanami, a ściany muhirami, czyli kaligraficznymi zapisami cytatów z Koranu

Polecamy też: Meczet w Bohonikach

Drewniany meczet w Kruszynianach: informacje dla zwiedzających

Jeśli chcielibyśmy odwiedzić ten najstarszy meczet w Polsce, powinniśmy zapoznać się z najważniejszymi informacjami dla turystów, które można streścić następująco:

  • Wstęp na teren obiektu kosztuje 5 złotych.
  • Od maja do września można go zwiedzać w godzinach od 9 do 19.
  • Zwiedzanie z przewodnikiem należy umówić pod numerem telefonu 502 543 871.
  • Przed wejściem należy zdjąć obuwie. Konieczne jest także przestrzeganie zakazu spożywania alkoholu, robienia zdjęć i słuchania muzyki. 

Szlak Ekumeniczny

Oczywiście sam meczet jest wart odwiedzenia, ale będąc w okolicy, możemy zaplanować dłuższe zwiedzanie, np. Szlakiem Ekumenicznym. Jest to trasa mająca na celu promocję i pielęgnowanie zróżnicowania religijnego i kulturowego regionu. Do jej atutów należy zaliczyć fakt, że jest prowadzona wśród malowniczej podlaskiej natury. Uwzględnia ona ślady pamięci po Tatarach, Żydach i wyznawcach prawosławia. Całość liczy 5 kilometrów i rozciąga się wokół zbiornika Ozierany. 

Słowo o wsi Kruszyniany

Na koniec wspomnijmy jeszcze o samej wsi Kruszyniany. Dawniej była ona nazywana wsią trzyniedzielną lub trzyświąteczną. Nazwa ta nawiązywała do tego, że w piątek swój dzień święty obchodzili muzułmanie, w sobotę Żydzi, a w niedzielę katolicy i prawosławni. Mieszkańcy nieraz żartują sobie ze specjalnej ochrony Bogów wszystkich tych religii. Jednocześnie pomagają sobie wzajemnie bez względu na wyznanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *