Praca na zlecenie – gdzie szukać?

praca na zlecenie

Czy spotkałeś się z określeniem freelancer? A może sam chcesz szukać pracy jako tzw. wolny strzelec, ale nie wiesz, od czego miałbyś zacząć? Jeśli tak, ten artykuł jest dla ciebie! Pomoże on ci w znalezieniu najlepszych zleceń i rozwieje niektóre wątpliwości. Praca na zlecenie może być dla Ciebie odpowiednia!

Praca na zlecenie dla freelancerów – co to właściwie oznacza?

Freelancer to ktoś, kto prowadzi własną działalność lub jest zatrudniany przez Zleceniodawców, najczęściej na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Wielu z nas marzy o tym rodzaju zatrudnienia, ale musimy pamiętać, że wymagać on będzie od nas sporego wysiłku, zwłaszcza na początku naszej drogi. Trudno bowiem oczekiwać atrakcyjnych zleceń, jeśli nie mamy jeszcze wypracowanej marki osobistej.

W tym miejscu musimy zaznaczyć, że „wolni strzelcy” wprawdzie sami są dla siebie szefami, ale ich możliwości pracy i zarobku są ściśle powiązane z zaangażowaniem. Powinni oni także posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz zadbać o portfolio, bez którego trudno będzie znaleźć klienta czy negocjować wynagrodzenie.

Oczywiście te starania zostaną odpowiednio zrekompensowane, dając możliwość pracy z dowolnego miejsca, czy samodzielnego organizowania sobie urlopów. Warto postawić sobie wyższą poprzeczkę, by móc korzystać z tej niezależności!

Najpopularniejsze strony, na których możemy szukać zleceń

Doskonale rozumiemy, że jeśli szukasz pracy, możesz być nieco zagubiony. Dlatego zebraliśmy tutaj portale ogłoszeniowe, cieszące się dobrą opinią i ułatwiające znalezienie zleceń. Oto te zawierające naszym zdaniem najbardziej atrakcyjne ogłoszenia:

  • useme.com.pl to strona ze zleceniami z różnych branż, w tym copywritingu, tłumaczeń, programowania/IT, pracy biurowej, grafiki czy pracy w mediach społecznościowych. Nowe oferty pojawiają się tutaj każdego dnia i są podzielone na kategorie. Na useme możemy też wystawić fakturę bez zakładania firmy;
  • freelancer.pl to tak naprawdę portal międzynarodowy, ale ma swoją polską wersję językową. Jeśli poszukujesz pracy jako programista, grafik czy tłumacz, świetnie trafiłeś!
  • freelanceria.pl działa na bardzo podobnej zasadzie jak powyższa strona, ale tutaj w ramach darmowego konta możemy złożyć dwie oferty;
  • oferteo.pl to doskonałe miejsce dla freelancerów, którzy niekoniecznie stawiają na pracę zdalną, pracodawcy szukają tu bowiem budowlańców, architektów, windykatorów czy specjalistów od dotacji unijnych;
  • wpzlecenia.pl. Dostępna jest tu praca zdalna skierowana głównie dla tych, którzy specjalizują się w WordPressie.
  • zleca.pl – tutaj również zleceniodawcy szukają pracowników z różnych branż, takich jak grafika komputerowa, budowlanka i motoryzacja;
  • fixly.pl to serwis podobny do oferii, łączący wykonawców ze zleceniodawcami. Poszukiwane usługi dotyczą niemal każdej branży.

Spróbuj swoich sił jako freelancer! Jakie będą ci potrzebne informacje?

Chociaż szukając zleceń na własną rękę, masz pełną swobodę wyboru, zwróć uwagę na wybór umowy. Powinna ona odpowiadać charakterowi wykonanej pracy, a nie służyć wyłącznie do uniknięcia obowiązków wynikających z prawa pracy czy ubezpieczeń społecznych.

Innymi słowy, nie powinieneś wybierać umowy zlecenia tylko dlatego, że wiążą się z nią niższe koszty. Wykonywanie pracy zarobkowej może więc odbywać się w ramach umowy o pracę (na okres próbny, na czas określony, na czas nieokreślony pracy tymczasowej) oraz oczywiście na podstawie umowy zlecenie, umowy o świadczeniu usługi czy też umowy o dzieło.

Zanim zaczniesz więc szukać klientów bądź zanim zgłosi się do ciebie pracodawca, poświęć trochę czasu na poznanie swoich praw, obowiązków i możliwości. Na szczęście w internecie znaleźć można wiarygodnie i rzetelnie napisane poradniki związane z tym tematem. Nie bój się także pytać tych, którzy mają większe doświadczenie w prowadzeniu własnego biznesu!

Przeczytaj też: W jaki biznes warto zainwestować na Podlasiu?

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Jak powinien wyglądać mój cennik?

Ceny powinny być oczywiście adekwatne do wykonywanej usługi. Nie warto zaniżać ceny rynkowej, ale niekorzystne dla nas byłoby także jej zbytnie windowanie w górę.

Co, jeśli mimo wysyłania ofert na strony z ogłoszeniami wciąż nie odezwał się żaden klient?

Najprawdopodobniej trzeba zmienić taktykę. Czasami warto podesłać portfolio do firm, z którymi chciałbyś współpracować. Zdarza się też, że najlepszą reakcję wywołuje własne ogłoszenie współpracy.

Czy poszukując pracy na własną rękę, faktycznie mogę ją wykonywać z każdego miejsca na ziemi?

Dużo zależy od tego, w czym się specjalizujesz, ale ogólnie rzecz biorąc, odpowiedź brzmi: tak. W przypadku wszelkich prac zdalnych należy mieć jednak pewność co do dobrego połączenia internetowego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *